داروسازی

رشته داروسازی

پس از پزشکی و دندانپزشکی، سومین رشته پرمتقاضی و محبوب در گروه علوم پزشکی، رشته داروسازی محسوب می شود.

داروسازی یکی از پرکاربردترین رشته های گروه علوم پزشکی می باشد که تاثیر بسیار زیادی در تولید انواع دارو، مکمل ها و ایجاد روش های درمانی بیماری های خاص دارد.
أانشگاه های استانبول
شرایط اخذ پذیرش رشته داروسازی در ترکیه
همانطور که گفته شد، پذیرش در رشته داروسازی به دو طریق امکان پذیر است:

  • با آزمون ورودی:
برای تحصیل در تمامی دانشگاه های دولتی و تعدادی از دانشگاه های خصوصی می بایست با شرکت در آزمون های YOS یا SAT و با کسب نمره بسیار بالا (به دلیل رقابتی بودن این رشته) اقدام نمود.

  • بدون آزمون ورودی:
بسیاری از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه بدون آزمون ورودی اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی می کنند. در این حالت سوابق تحصیلی و نمرات دروس اصلی متقاضی در دوران دبیرستان (دوره دوم متوسطه) مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و در صورت حائز شرایط بودن متقاضی، پذیرش صورت خواهد گرفت.
زبان تحصیل رشته داروسازی در ترکیه
رشته داروسازی در کشور ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی و یا مخلوطی از این دو زبان ارائه می شود.
برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به مدرک زبان مانند تافل (با حداقل نمره 75) و یا معادل آن با مدارک مورد تایید و معتبر دیگر و برای تحصیل به زبان ترکی نیاز به مدرک زبان مانند تومر (با حداقل سطح B2) دارید.
در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید می بایست در آزمون زبان دانشگاه شرکت کرده و حداقل نمره مورد نیاز را کسب کنید.
در صورتی که نمره مناسب در آزمون زبان کسب نکنید می بایست در دوره حداقل یک ساله آمادگی زبان در دانشگاه شرکت کنید.
مدت زمان تحصیل داروسازی در ترکیه
طول مدت تحصیل رشته داروسازی در ترکیه، پنج سال است. این در حالی است که تحصیل این رشته در ایران، بین 5 تا 6 سال زمان می برد.
در طول ۴ سال اول در دانشگاه به دانشجویان مباحث و دروسی نظیر فناوری اطلاعات پایه، تاریخچه داروسازی و اصلاحات، شیمی تحلیلی و شیمی عالی، قوانین داروسازی، مواد اولیه داروسازی، علوم پایه داروسازی و علوم پایه پزشکی، شیمی دارویی، بیوشیمی بالینی، فناوری دارویی و … آموزش داده می شود.
در یک سال باقی مانده نیز دانشجویان ملزم به سپری کردن یک دوره کارآموزی در داروخانه یا مجموعه های داروسازی هستند. این امر به منظور تعامل دانشجویان با بیماران و شناسایی بهتر داروها توسط آن ها انجام می شود.
هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شهریه تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کاملا متفاوت بوده و از حدود 8 هزار دلار در سال شروع و تا 18 هزار دلار در سال نیز ادامه می یابد.
برای بررسی دقیق تر شهریه این رشته در دانشگاه مورد نظر خود و یا دریافت لیست شهریه دانشگاه های مختلف می توانید با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در ترکیه
تعداد زیادی از دانشگاه ها در شهرهای مختلف ترکیه، رشته داروسازی را ارائه می دهند که از جمله آنها می توان به دانشگاه مدیپول استانبول، مدیپول آنکارا، ایستینیه، لقمان حکیم آنکارا، ابوریحان بیرونی استانبول، یدی تپه استانبول، آجی بادم استانبول، آلتینباش و ... اشاره داشت.
دریافت تخصص داروسازی در ترکیه
علاقه مندان به رشته داروسازی در ترکیه بعد از طی کردن مقطع کارشناسی خود می توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند.
تحصیل در این مقطع ۳ سال طول می کشد و دانشجو می تواند در یکی از رشته های تخصصی داروسازی نظیر داروسازی بالینی و داروسازی گیاهی مشغول به تحصیل شود.
از مهمترین شرایط تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی شرکت در آزمون EUC و کسب نمره قبولی در آن است. علاوه بر این برخی دانشگاه های کشور ترکیه مثل دانشگاه حاجت تپه، داوطلبان را به شرط داشتن نمره قبولی آزمون آلس و طی کردن یک سال پیش نیاز اجباری پذیرش می کنند.
أانشگاه های استانبول
مرکز تخصصی اعزام دانشجوی قیاس نماینده رسمی بسیاری از دانشگاه های ترکیه و طرف قرارداد آنها، امکان اخذ پذیرش تحصیلی بدون آزمون ورودی در بهترین دانشگاه های ترکیه به ساده ترین شکل ممکن را در رشته داروسازی فراهم کرده است. کافی است تصمیم خود را گرفته و با کارشناسان ما از طریق فرم مشاوره رایگان سایت و یا شماره تماس های مجموعه تماس حاصل فرمایید.