رشته پزشکی

از دیرباز تحصیل در رشته پزشکی هدف بسیاری از جوانان در اقصی نقاط جهان بوده است. در ایران نیز، بسیاری از دانش آموزان با هدف تحصیل در رشته پزشکی وارد رشته تجربی شده و در رقابت بزرگ کنکور سراسری شرکت می کنند. اما متاسفانه به دلیل تقاضای بالا و ظرفیت محدود دانشگاه ها در این رشته، بخش عظیمی از داوطلبان از تحصیل در این رشته باز می مانند.

کشور ترکیه در سال های اخیر در علوم پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته و این موضوع سبب شده تا دانشگاه های این کشور با افزایش کیفیت آموزشی خود ظرفیت پذیرش این رشته را افزایش دهند. دانشگاه های کشور ترکیه با اعتبار بین المللی و حمایت دولت، این رشته را گسترش داده است به شکلی که امروزه تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه، با و بدون آزمون ورودی اقدام به پذیرش دانشجویان در این رشته می کنند.
أانشگاه های استانبول
شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی در ترکیه
همانطور که گفته شد، پذیرش در رشته پزشکی به دو طریق امکان پذیر است:

  • با آزمون ورودی:
برای تحصیل در تمامی دانشگاه های دولتی و تعدادی از دانشگاه های خصوصی می بایست با شرکت در آزمون های YOS یا SAT و با کسب نمره بسیار بالا (به دلیل رقابتی بودن این رشته) اقدام نمود.

  • بدون آزمون ورودی:
بسیاری از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه بدون آزمون ورودی اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی می کنند. در این حالت سوابق تحصیلی و نمرات دروس اصلی متقاضی در دوران دبیرستان (دوره دوم متوسطه) مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و در صورت حائز شرایط بودن متقاضی، پذیرش صورت خواهد گرفت.
زبان تحصیل رشته پزشکی در ترکیه
رشته پزشکی در کشور ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی و یا مخلوطی از این دو زبان ارائه می شود.
برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به مدرک زبان مانند تافل (با حداقل نمره 75) و یا معادل آن با مدارک مورد تایید و معتبر دیگر و برای تحصیل به زبان ترکی نیاز به مدرک زبان مانند تومر (با حداقل سطح B2) دارید.
در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید می بایست در آزمون زبان دانشگاه شرکت کرده و حداقل نمره مورد نیاز را کسب کنید.
در صورتی که نمره مناسب در آزمون زبان کسب نکنید می بایست در دوره حداقل یک ساله آمادگی زبان در دانشگاه شرکت کنید.
مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه

طول مدت تحصیل رشته پزشکی در ترکیه، شش سال است. 
این در حالی است که تحصیل این رشته در ایران، حدود هفت سال زمان می برد.
البته بد نیست این موضوع را هم بدانید که پس از هر دو سال تحصیل، یک آزمون از شما گرفته خواهد شد تا وارد دوره بعدی شوید. اگر نتوانید از این آزمون‌ها با موفقیت عبور کنید سال‌های تحصیلی شما بیشتر می‌شوند.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

شهریه تحصیل پزشکی در کشور ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی کاملا متفاوت بوده و از حدود 10 هزار دلار در سال شروع و تا 28 هزار دلار در سال نیز ادامه می یابد.
برای بررسی دقیق تر شهریه این رشته در دانشگاه مورد نظر خود و یا دریافت لیست شهریه دانشگاه های مختلف می توانید با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه
تعداد زیادی از دانشگاه ها در شهرهای مختلف ترکیه، رشته پزشکی را ارائه می دهند که از جمله آنها می توان به دانشگاه مدیپول استانبول، مدیپول آنکارا، هالیچ، آجی بادم، ایستینیه، آتیلیم، اقتصاد ازمیر، اطلس، آرل استانبول، لقمان حکیم آنکارا، باهچه شهیر، یوکسک احتیساس آنکارا، ابوریحان بیرونی استانبول و ... اشاره داشت.
أانشگاه های استانبول
مرکز تخصصی اعزام دانشجوی قیاس نماینده رسمی بسیاری از دانشگاه های ترکیه و طرف قرارداد آنها، امکان اخذ پذیرش تحصیلی بدون آزمون ورودی در بهترین دانشگاه های ترکیه به ساده ترین شکل ممکن را در رشته پزشکی فراهم کرده است. کافی است تصمیم خود را گرفته و با کارشناسان ما از طریق فرم مشاوره رایگان سایت و یا شماره تماس های مجموعه تماس حاصل فرمایید.