چرا ترکیه؟

چرا ترکیه؟

امروزه موضوع مهاجرت تحصیلی و تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور یکی از مهمترین بحث های داغ میان نوجوانان و جوانان می باشد.
خیلی ها تحصیل در کشورهایی نظیر آلمان، آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلستان و ... را جزء اهداف تحصیلی خود در نظر گرفته اند. یکی دیگر از مقاصد مهم تحصیلی ایرانیان که از دیرباز مورد توجه دنیا قرار گرفته، کشور ترکیه می باشد.
جالب است بدانید که تحصیل در کشور ترکیه تفاوت چندانی با کشورهای نام برده ندارد، زیرا حضور دانشگاه های این کشور در معاهده های بین المللی، سطح کیفی آموزشی بالا، تنوع بسیار بالای رشته های تحصیلی و ... باعث شده تا کشور ترکیه بعنوان دهمین مقصد بین المللی تحصیلی در دنیا شناخته شود.
در این مقاله سعی می کنیم تا دلایل مناسب بودن کشور ترکیه برای ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور را مورد بررسی قرار دهیم.
چرا ترکیه؟
اعتبار بسیار بالای بین المللی دانشگاه های ترکیه
کشور ترکیه فقط مقصد تحصیلی ایرانیان نیست، بلکه این کشور در سال های اخیر با ارائه سیستم بسیار باکیفیت آموزشی، امکانات و تسهیلات وسیع آموزشی و رفاهی و کسب اعتبار و جایگاه بین المللی، میزبان دانشجویان از تمامی کشورهای دنیا می باشد.
بسیاری از دانشگاه های ترکیه عضو معاهده های بین المللی نظیر اراسموس، بولونیا، فارابی و ... می باشند. حضور در این معاهده ها سبب حفظ و افزایش کیفیت و سطح علمی دانشگاه ها مطابق با استانداردهای بین المللی و اتحادیه اروپا شده است.
بر طبق آخرین آمار منتشر شده توسط یونسکو، کشور ترکیه دهمین کشور دانشجوپذیر (مقصد دانشجویان بین المللی) در دنیا شناخته شده و بالاتر از کشورهایی نظیر سوئیس، ایتالیا، اتریش، هلند، اسپانیا، کره جنوبی، مالزی، لهستان و ... قرار گرفته است. بر این اساس تعداد دانشجویان بین المللی ترکیه در طول سال های 2000 تا 2020 تقریبا 11 برابر شده و از 16656 نفر به 185047 نفر رسیده است.
تحصیل ارزان، اما بسیار با کیفیت!
شهریه تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا بسیار پایین تر است. اما این در حالی است که دانشگاه های این کشور کیفیت و اعتبار آموزشی را در حد استانداردهای بین المللی و دانشگاه های کشورهای مذکور حفظ کرده و به دانشجویان خود ارائه می دهد.
حضور پر رنگ دانشگاه های کشور ترکیه در رتبه بندی های جهانی معتبر نظیر QS ، TIMES، SHANGHAI و ... شاهد این گفته ها می باشد. به طور کلی شهریه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه بسته به رشته، مقطع، دانشگاه، نحوه ورود، خصوصی یا دولتی بودن، از 100 تا 25000 دلار در سال متغیر است. (جهت بررسی رشته ها هزینه تحصیل آنها می توانید فرم مشاوره رایگان را تکمیل نمایید)
زندگی دانشجویی بسیار ارزان!
دانشجویان می توانند از امکانات خوابگاهی دانشگاه ها و یا خوابگاه های خصوصی استفاده نموده و یا نسبت به اجاره خانه اقدام نمایند. معمولا تمامی خوابگاه‌ها آشپزخانه برای آشپزی، کافه تریا و کترینگ دارند.
هزینه‌ی اقامت در این خوابگاه‌ها با توجه به امکانات و تعداد نفرات از ۳۰ دلار تا ۳۰۰ دلار در ماه متغیر است. هزینه‌ی اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی در ترکیه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد. خرج و مخارج یک زندگی دانشجویی جمع‌و‌جور در ترکیه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه متغیر است.
البته، این هزینه در شهرهای بزرگی مانند استانبول گران‌تر از شهرهای کوچک است. برای خرید کتاب و مایحتاج تحصیلی هم ماهیانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار باید کنار بگذارید. البته لازم است تاکید کنیم که تمامی این ارقام در مقایسه با تحصیل در اروپا و یا آمریکای شمالی بسیار اندک و ناچیز هستند.
امکان تحصیل به زبان انگلیسی یا ترکی
تقریبا در تمامی دانشگاه های کشور ترکیه، رشته های مختلف تحصیلی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی ارائه می شوند.
البته تحصیل به زبان ترکی ارزان تر از تحصیل به زبان انگلیسی است.
مدرک زبان انگلیسی مورد تایید دانشگاه های ترکیه عموما مدرکTOEFL می باشد.
امکان تحصیل و سفر بدون تشریفات سفارتی و دریافت ویزا
نزدیک بودن ایران به ترکیه و روابط مناسب میان دو کشور، سبب شده تا ایرانیان بدون دریافت ویزا امکان تردد به کشور ترکیه را داشته باشند.
شما می توانید از زمان دریافت پذیرش تحصیلی خود به کشور ترکیه سفر کرده و جهت ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایید. این یعنی شما به بدون تشریفات دریافت ویزای دانشجویی می توانید به راحتی به کشور ترکیه سفر کنید.
حتما اطلاع دارید که فرآیند دریافت ویزای دانشجویی از کشورهای اروپایی و آمریکایی به زمان و حوصله بسیاری نیاز دارد. نه تنها این موضوع برای دانشجو اهمیت دارد، بلکه خانواده دانشجو نیز، می تواند در هر زمان نسبت به سفر به ترکیه اقدام نماید.
این موضوع تا حد بسیار زیادی از استرس ها و نگرانی های خانواده ها و دانشجویان جهت مهاجرت تحصیلی و زندگی در کشور دیگر می کاهد.
امکان تحصیل در تمامی رشته ها بدون در نظر گرفتن رشته دیپلم!
تمامی دانش آموزان ایرانی که 12 سال تحصیلات عمومی خود را که منجر به دریافت مدرک دیپلم می شود، گذرانده باشند، می توانند بدون در نظر گرفتن رشته نحصیلی خود (ریاضی، تجربی، انسانی و فنی) اقدام به اخذ پذیرش و تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی کشور ترکیه نمایند.
به طور مثال فارغ التحصیلان رشته ریاضی می توانند علاوه بر رشته های مهندسی، رشته های مربوط به تجربی (پزشکی و پیراپزشکی)، انسانی (حقوق، روانشناسی و مدیریت ها) و هنر را انتخاب نمایند. بدیهی است که این امکان برای فارغ التحصیلان تمامی رشته ها وجود دارد.
امکان اخذ پذیرش بدون داشتن مدرک زبان!
اگر مدرک زبان مورد تایید دانشگاه را ندارید، هیچ اشکالی ندارد! شما می توانید با شرکت در دوره های آمادگی زبان دانشگاه ها شرکت کرده و سپس وارد رشته تحصیلی اصلی خود شوید.
این دوره ها هم برای زبان انگلیسی و هم برای زبان ترکی ارائه می شود و بسته به سطح اولیه شما، بازه زمانی متفاوتی دارد.
البته در نظر داشته باشید که شما در طول مدت یادگیری زبان، دانشجو محسوب شده و تسهیلات دانشجویی استفاده خواهید کرد.
وجود تشابهات فرهنگی

نزدیکی فرهنگ و رسوم میان ایران و ترکیه، ترکیه را به کشوری ایده‌آل برای ادامه‌ی تحصیل تبدیل می‌کند.
ایرانیان بسیار زیادی یا در ترکیه مشغول به تحصیل‌اند یا آن‌جا کار می‌کنند.
به‌دلیل همین دو نکته، به‌راحتی می‌توان به زندگی در ترکیه خو گرفت و مشکلات اولیه ناشی از ورود به فرهنگی بسیار متفاوت که اصلی ترین عامل ایجاد احساس دلتنگی و غربت است، وجود نخواهد داشت.

امکان تحصیل در تمامی رشته ها (حتی رشته های پزشکی و پیراپزشکی) بدون آزمون ورودی!
امکان تحصیل در تمامی رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، کلیه رشته های پیراپزشکی، مهندسی، هنر و علوم انسانی در دانشگاه های برتر ترکیه وجود دارد که این شرایط برای دانش آموزان ایرانی که می بایست برای ورود به این رشته ها در دانشگاه های ایران، از سد مستحکمی به نام کنکور سراسری عبور کنند، بسیار مطلوب می باشد.
وجود پشتوانه قدرتمندی به نام "قیاس"
انجام کلیه مراحل از اخذ پذیرش تحصیلی تا همراهی فیزیکی متقاضی در لحظه ثبت نام در دانشگاه، اسکان در خوابگاه ها، دریافت مجوز اقامت تحصیلی و ... توسط کارشناسان مجرب و متعهد مجموعه عظیم قیاس در کشور ایران و کشور ترکیه و همچنین پشتیبانی از دانشجویان تا شش ماه پس از شروع تحصیل در این کشور، سبب می شود تا جای هیچگونه دلهره و نگرانی جهت به سرانجام رساندن این تصمیم بزرگ برای متقاضیان و خانواده های محترم ایشان وجود نداشته باشد.
شما کافیست تصمیم خود را بگیرید، در این مسیر لحظه به لحظه همراهتان هستیم.